Blog

  • Anasayfa
  • Sosyal Medya Pazarlamasında 7 Önemli Performans Metriği
Sosyal Medya Pazarlamasında 7 Önemli Performans Metriği

Sosyal Medya Pazarlamasında 7 Önemli Performans Metriği

Markanız ya da şirketiniz için sosyal medyayı kullanıyor ve düzenli olarak paylaşımlar yapıyorsanız ve sosyal medya yönetimi için profesyonel bir ajans ile çalışıyorsanız, yaptığınız yatırımların sonuçlarını somut olarak görmek istersiniz. Dijital pazarlamanın en güzel yanlarından birisi de reklam yatırımlarının ve geri dönüşlerinin (tıklama sayısı, görüntüleme, site ziyareti, form doldurma, sipariş verme vb) ölçülebilir olmasıdır. Peki, sosyal medya raporlarında hangi metrikler ne işe yarar biliyor musunuz?

1. Etkileşim

Etkileşim, sosyal medya paylaşımlarınıza gelen beğeni, yorum ve paylaşımlardır. Bir paylaşımın başarılı olup olmadığına kısaca bakmak isterseniz bakacağınız en basit rakamlar etkileşim sayılarıdır.

2. Etkileşim Oranı

Paylaşımlarınıza bir ay boyunca gelen etkileşim sayısının, sayfa takipçi sayısına oranı. Bu metriğin önemi, takipçilerinizin ne kadarıyla aktif olarak etkileşim kurabildiğinizi göstermesidir. Etkileşim oranınız ne kadar yüksek olursa, takipçilerinizi müşteriye çevirme şansınız o kadar yüksek olur.

3. Erişim

Sosyal medya paylaşımlarınızın eriştiği toplam kişi sayısıdır. Bu sayıya sizi takip ettiği için gönderilerinizi gören kişilere ek olarak takip etmeden gönderilerinizi gören kişiler de dahildir. Örneğin, Instagram'ın "keşfet" bölümünde sizi takip etmediği halde gönderilerinizi gören kişiler erişim sayısına dahildir. Erişimi artırmak ve yeni takipçiler kazanmak için etiket kullanımı da önemlidir. Sizi takip etmeyen bir kullanıcıya gönderilerinizdeki etiketler sayesinde ulaşabilirsiniz.

4. Tıklama Oranı

Paylaşımlarınızdaki tıklanma sayısının yüzdesel oranıdır. Facebook, Twitter, Linkedin gibi sosyal medya kanallarında paylaşımlarınızda kullanacağınız linklere tıklayan kişiler web sitenize, ürün satış sayfanıza ya da form sayfasına yönlendirilebilir. Sosyal medya yatırımlarınızın geri dönüşümünün ölçülebilmesi için oldukça önemli bir sayıdır.

5. Tıklama Başına Maliyet

Sosyal medya reklamlarınız ve öne çıkarma yaptığınız gönderilerinize tıklanma sayısı başına maliyet demektir. Toplam reklam maliyetinin tıklama sayısına bölünmesiyle bulunur. Reklam bütçenizin ne kadar efektif kullanıldığını görmeniz için çok önemli bir metriktir. Ayrıca birden fazla reklam çalışması yapıyorsanız, hangi reklamların daha verimli olduğunu "tıklama başına maliyet" karşılaştırması ile görebilirsiniz.

6. Etkileşim Başına Maliyet

Bir sosyal medya gönderisine reklam verdiğinizde elde ettiğiniz etkileşim (beğeni, yorum, paylaşım) başına maliyet anlamına gelir. Harcadığınız toplam reklam bütçesini, gönderideki toplam etkileşim sayısına bölerek bulunur. Eğer birden fazla formatta reklam veriyorsanız ve etkileşim sayıları sizin için önemliyse, hangi formattaki reklamların pazarlama amacınıza daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

7. Ücretli Gönderilerdeki Etkileşim Sayısı

Reklamlarla öne çıkardığınız gönderilerinizdeki beğeni, yorum ve paylaşım gibi etkileşimler çok önemlidir. Tabii ki tüm gönderilerinizdeki etkileşim oranları önemlidir ama ücretli gönderilerinizde etkileşim sayısının yüksek olması, reklamlarınız için doğru hedeflemeyi yaptığınızı ve hedef kitlenizin ilgisini çekmeyi başardığınızı gösterir.

İstediğiniz ve hedef kitlenize uygun sitelerde en uygun maliyetlerle yerinizi alın.

TEKLİF ALIN
sempublic - dijital pazarlama ajansı sempublic - dijital pazarlama ajansı