Mobil Reklamlar

Mobil Reklamlar

Teknolojinin gelişmesi, akıllı telefon ve tablet kullanımına olan ilginin giderek artmasıyla, kullanıcılara mobil uyumlu internet siteleri hizmeti vermek, reklamları mobile uyarlamak gerekliliği ortaya çıkmıştır. Mobil reklamlar; cep telefonları, tabletler ve diğer mobil cihazlar üzerinde yayınlanan web siteleri ve uygulamalarda gösterilen reklamlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

En önemli özelliği; hareket halindeki müşterilere ulaşabilme imkânı sağlamasıdır. Bu nedenle daha fazla kullanıcıya ve dönüşüme ulaşılabilme olanağı doğmaktadır. Örneğin; ürün satışınızı ya da hizmet sunumunuzu fiziksel bir işletmede gerçekleştiriyorsanız, yerel amaçlı mobil aramalarda kitlenizin karşısına çıkabilir, potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekebilir ve işletmenize çekebilirsiniz.

Metin, resim ya da video olarak tasarlanabilen mobil reklamlar ile kullanıcılarınız; mobil web sitenize yönlendirilebilecek, işletmenizi doğrudan arayabilecek veya haritadan yerinizi bulabilecektir. Amaç; reklamınızın doğru zamanda doğru kişilere ulaşmasını sağlamaktır. Bu reklam türünün diğer geleneksel medya yöntemlerinden farkı; maliyet açısından daha avantajlı olup, alınan geri dönüşler diğer türlerle karşılaştırıldığında daha yüksek olmasıdır. 

 

Masthead

Masthead reklam türü genellikle site menüsü ile içerik arasında kullanılan, sayfa ilk açıldığında karşımıza çıkan ve genellikle sitenin en önemli gelir kaynağı olarak değerlendirilen reklamlardır. Bunun nedeni sitede en can alıcı noktada sergilenmesi ve görselliğin olması ile kitlelerin ilgisini çekebilmesidir.

Advertorial

Advertorial display reklamlar, haber niteliği taşıyan reklamlar olarak da adlandırılmaktadır. İlgi çekici haber başlıkları ile ilk bakışta reklam olduğunu fark ettirmeyen advertorial reklamlar, içeriğinde firma bilgileri vererek ve markanın tanıtımını yaparak ilgi çekici olmayı başarmaktadır. Doğru pazarlama stratejisi ile hazırlandığı takdirde, geri dönüşümün yüksek olması, marka bilinirliğinin ve firmaların kurumsal imajlarını artırması ve direkt satışları olumlu olarak etkilemesi kaçınılmaz olacaktır.

Push Notification

"Anlık Bildirim" olarak çevrilen, bu reklam türü mobil uygulamanız kapalı bile olsa, uygulamanın içeriği hakkında, yeni kampanyalar hakkında kullanıcıyı bilgilendirmek amacıyla kullanılmaktadır. Örneğin; e-mail geldiğinde ekranınıza düşmesi... Bu bildirimler sayesinde, anlık olarak yeni bir verinin kullanılabilir durumda olduğu ortaya çıkmaktadır. En önemli avantajı; uygulama için tasarlanmış olan kodlama ile bildirimlerin gelmesi için arka planda uygulamanın sürekli çalışır olmasına gerek duymaması ve pilden tasarruf edilmesini sağlamasıdır.

Native

"Doğal Reklam" olarak da adlandırılan Native Reklamlar, haberlerin alt kısmında "ilginizi çekebilir" gibi başlıkların altında kitlelerin okuduğu haberin sonunda, web sitesinin diline, görüntüsüne ve yapısına uygun olarak, eğitici veya eğlendirici içeriklerle dikkatini çekmesini sağlamaktadır. Bu reklam türünün temel özelliği, kullanıcının bir içeriği reklam görüntüsünden uzak, doğal bir şekilde fark etmesini ve markayla etkileşime geçmesini sağlamasıdır. Başarılı olabilmek için dikkat edilmesi gereken iki nokta vardır; içeriğin alanla uyumlu olması ve kullanıcıya fayda sağlaması. 2020 yılında mobil reklamların %75'inin native reklamlar olacağı tahmin edilmektedir.

Başvuru Formu

İstediğiniz ve hedef kitlenize uygun sitelerde en uygun maliyetlerle yerinizi alın.

TEKLİF ALIN
sempublic - dijital pazarlama ajansı sempublic - dijital pazarlama ajansı