Blog

  • Anasayfa
  • Markalar İçin Doğru Sosyal Medya Platformuna Karar Vermek
Markalar İçin Doğru Sosyal Medya Platformuna Karar Vermek

Markalar İçin Doğru Sosyal Medya Platformuna Karar Vermek

2000'lerin başında sosyal medya sitelerinin doğuşundan bu güne kadar geldiğimiz süreçte markalar için sosyal medya profilleri kurumsal kimliklerinin bir parçası oldu. Bir markanın sosyal medyada yer alması opsiyon değil zorunluluk haline geldi. Peki, her marka her sosyal medya sitesinde olmalı mı ya da markanızın hangi sosyal medya platformunda yer alacağına nasıl karar vermelisiniz?

Mevcut Müşteri Profilinizi İnceleyin

Eğer elinizde mevcut bir müşteri bilgisi varsa elinizdeki verilerle hangi sosyal medya platformunda yer almanız gerektiğine dair tahminlerde bulunabilirsiniz. Elinizdeki mevcut müşterinin yaşı, cinsiyeti, hobileri, ilgi alanları gibi bilgilerinden yola çıkarak onların ilgisini nasıl çekebileceğinizi ve hangi platformların markanızın ihtiyaçlarını karşılayacağını belirleyebilirsiniz.


Her Platformu Deneyin

Sosyal medya platformlarının tamamında hesap açmak ve kullanmak ücretsizdir. Fakat markanızın etkileşimini artırmak için ücretli reklamlar yapmak isteyebilirsiniz. Markanıza fayda sağlamayacak bir platformda reklam bütçenizi boşa harcamamak için her bir platformda marka hesabınızı oluşturup takipçilerinizle etkileşimleri inceleyebilirsiniz ve markanızın amaçlarına uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Bundan sonra pazarlama amaçlarınıza uygun olanlarla devam edip daha fazla yatırım yapabilirsiniz.


Amacınızı Belirleyin

Hayatta her alanda olduğu gibi markanızın sosyal medya stratejisini oluşturmak için de hedeflerinizi belirlemelisiniz. Sosyal medya kanallarında ulaşmak istediğiniz amaç nedir?
Belki markanız için önemli olan iyi tanımlanmış dar bir hedef kitleyi yakalayarak genişletmeyi ve sürekli etkileşimde olmayı hedefleyebilirsiniz. Ya da ürün ve servislerinizi çok geniş kitlelere duyurarak satış rakamlarınızı artırmayı hedefleyebilirsiniz. Sosyal medyada yer alma amacınızı belirlemek, iletişim çalışmalarınızda size bir yol çizecektir ve istediğiniz sonuca ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.


Çapraz Tanıtımlar Kullanın

Sosyal medya çalışmalarınızı sadece bulunduğunuz platforma odaklanarak yapmak yerine platformlar arası yönlendirmeler yapmanız çok daha faydalı olacaktır. Örneğin; Facebook sayfanızdan web sitenize yönlendirme, web sitenizden de Instagram hesabınıza yönlendirme yapacak şekilde kurguladığınız paylaşımlar yaparsanız, takipçilerinizin markanızla etkileşime geçme olasılığı yükselecektir. Web sitesi ve sosyal medya trafiklerini ölçümleyerek hangi platformların daha iyi sonuçlar verdiğini ve markanız için faydalı olduğunu analiz edebilir ve iletişim çalışmalarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.


Sürekliliğe Önem Verin

Sosyal medya kanallarının etkileşimlerini sürekli inceleyerek düzenli olarak hangilerinin sağlıklı işlediğini belirlemelisiniz. Bazı sosyal medya platformlarının popülaritesi dönem dönem yükselip sonra düşebilir. Bazıları ise daha uzun bir süre, dengeli bir şekilde gelişmektedir. Süreklilik her alanda olduğu gibi sosyal medya iletişiminde de önemlidir. Bu yüzden markanızın hedef kitlesiyle uzun süreli etkileşimde olduğu kanallara daha fazla zaman ve emek harcayabilirsiniz.

İstediğiniz ve hedef kitlenize uygun sitelerde en uygun maliyetlerle yerinizi alın.

TEKLİF ALIN
sempublic - dijital pazarlama ajansı sempublic - dijital pazarlama ajansı