Blog

  • Anasayfa
  • Instagram’ın Yeni Özelliği: “IGTV”
Instagram’ın Yeni Özelliği: “IGTV”

Instagram’ın Yeni Özelliği: “IGTV”

Instagram tarafından yayınlanan son güncelleme ile kullanıcılar yepyeni bir özellik olan IGTV ile tanıştı. Kullanıcıların dikey olarak 1 saate kadar uzunluktaki videoları paylaşmasına olanak sağlayan bu özellik, mobil internet trafiğinde gelecekte videonun önemini ispatlayacak niteliktedir. IGTV özelliği bir çok platformda Youtube’a rakip olarak görülüyor fakat bu konuda en büyük dezavantajlarından biri videoların sadece ‘dikey’ olarak yayınlanabilmesidir. Kullanıcı alışkanlıklarında kökten bir değişime neden olabileceği düşünülmektedir.

Pazarlama açısından incelendiğinde; IGTV ile pazarlamacılara sunulan seçeneklerde “aslında sınır sizsiniz” demek istemektedir. Bu özellik, Instagram’da müşteriler ve potansiyel müşterilerinizle olan ilişkilerinizi derinleştirmek için harika bir fırsat olduğu görülmektedir. Nedeni ise; 1 saate kadar olan uzunlukta yayınlayabileceğiniz video ile bir çok farklı içerik üretebilirsiniz. Örneğin; E-ticaret sitenizde ürün lansmanlarınızı ve ürün incelemelerinizi paylaşarak kullanıcıların yeni bir ürün ile tanışmasını, güven ve satın alma duygusunu oluşturmayı sağlayabilirsiniz. Her türlü satış odaklı gönderilerinizi IGTV sayesinde görmelerini sağlayıp satın almalarını teşvik edebilirsiniz. Seyahat ve konaklama endüstrisinde ise izleyicilere işletmenizin turunu, olanaklarını, manzaralarını ve odalarını gezdirebilir firmanıza olan aidiyeti oluşturabilirsiniz.

IGTV’nin duyurulmasından sonra birçok platformda YouTube için büyük bir rakip olarak değerlendirilse de bu konuda kıyaslamada yetersiz kalmaktadır. YouTube, Google olarak değerlendirilmektedir. Google’da saniyede 40.000’in üzerinde arama sorgusu yapılmaktadır yani, YouTube erişim açısından da farklı değerlendirilmektedir. Instagram’ın 1 milyar aylık kullanıcısının, şu anda arama motorları içerisinde %78 pazar payına sahip olan Google’ın günde 3,5 milyar arama hacmiyle rekabet edebilmesi şuan kıyaslanması zor bir orana sahiptir.

İstediğiniz ve hedef kitlenize uygun sitelerde en uygun maliyetlerle yerinizi alın.

TEKLİF ALIN
sempublic - dijital pazarlama ajansı sempublic - dijital pazarlama ajansı