Blog

İçerik Hala Kral mı?

İçerik Hala Kral mı?

Google Web Yöneticisi Eğilimleri analisti John Mueller, sitelerin öne çıkmasında reklam desteğinin önemli olduğunu açıkladı.
Google aramalarında organik olarak üst sıralara çıkmak için mutlaka reklam da vermek gerekip gerekmediği konusunda her zaman tartışmalar oluyor. Google tarafından organik listeleme ile reklam sonuçlarının birbirinden farklı olduğu ve Google reklamları kullanmanın organik sıralamaya etkisi olmadığı açıklaması her zaman yapılıyor. Ancak bazı dijital pazarlamacılar arasında da ne kadar fazla Google Ads reklamları kullanılırsa organik sıralamada da o kadar yukarıda yer alınacağı iddiası her zaman olmuştur. Bu konuda farklı bir bakış da Google analisti John Mueller'den geldi.
7 Şubat'taki Google Webmasters Hangouts oturumunda bir site yöneticisinin sorusunu cevaplayan Mueller, içerik oluşturma ve dış link oluşturma çalışmalarının yanı sıra Google reklamlarının da siteleri öne çıkarmada faydalı olacağının söyledi. Mueller; bir web sitesinin içeriğinin faydalı olduğunu düşünüp aramada üst sıralarda çıkarması için birden fazla değişken olduğunu belirtti. Sayfaya dışarıdan gelen linkler kadar sayfaya giren ziyaretçilerin burada geçirdiği süre ve sayfayla girdiği etkileşimi de dikkate aldıklarını, bu yüzden siteye daha fazla ziyaretçi çekmek için reklamların kullanılmasının da dolaylı olarak organik arama sonuçlarına katkı sağlayacağını söyleyen Mueller; iyi içeriğe sahip bir sayfanın duyurusunun yapılmamasını, kaliteli ürünler satan bir mağazanın ücra bir sokakta yer almasına benzetti.
Sonuçta; olarak Google'da ön sıralarda yer almak için sadece kaliteli bir içeriğe sahip olmak yeterli değil. Bu içeriğin internet kullanıcıları tarafından görülmesi de gerekiyor. Yıllardır kullanılan "içerik kraldır" sözü geçerliliğini hala korusa da bu kralın gücünü korumak için çeşitli askerlere de ihtiyacı olduğu çok açık.

İstediğiniz ve hedef kitlenize uygun sitelerde en uygun maliyetlerle yerinizi alın.

TEKLİF ALIN
sempublic - dijital pazarlama ajansı sempublic - dijital pazarlama ajansı