Blog

  • Anasayfa
  • Facebook, Geleceğinizi Öğrenmenin Formülünü Buldu!
Facebook, Geleceğinizi Öğrenmenin Formülünü Buldu!

Facebook, Geleceğinizi Öğrenmenin Formülünü Buldu!

Facebook’un bir süredir insanlık tarihi için önemli projeler geliştirmekte olduğunu okuyorduk. Ancak geçtiğimiz günlerde New York Times gazetesinde yer alan haberi herkesi gerçek anlamda bir kez daha düşündürdü. Günümüzde Facebook’un dijital veriler üzerinden farklı alanlarda aksiyon alması beklenilmektedir.

Henüz internete erişimi olmayan Afrika ülkelerine uydu üzerinden internet dağıtımını gerçekleştirecek araç projesinden vazgeçen şirket, kullanıcılar üzerinde daha kesin öngörülerde bulunmak istiyor.

New York Times gazetesinde yer alan bilgilere göre patent başvurusunda bulunulan yeni algoritma sayesinde kişilerin sosyal medya kullanım tarzlarından ne zaman evlenebileceğini, sosyo-ekonomik statülerinde olan değişimleri daha iyi analiz etmeyi hedefliyor.

Facebook’un bir diğer patent başvurusu da ‘Çevre Dinleme’ olarak belirtilmektedir. Metinleri incelediğimizde cep telefonlarının mikrofonları sayesinde kişilerin televizyonlarda ne izlediğini öğrenmeyi amaçlamaktadırlar. Bu sayede Facebook’un herhangi bir şekilde online olarak mikrofonları ‘henüz’ dinlemediği de bu şekilde anlaşılmaktadır. Fakat algoritmanın amacı her ne kadar kullanıcıların telefonları yoluyla ne izlediklerini öğrenmek olsa da, bu mikrofonlar sayesinde televizyonla etkileşimde olmasalar bile kişilerin özel hayatları hakkında da veri toplayabileceğini düşünülmektedir. Toplanan veriler sayesinde Dijital Pazarlama alanında da pek çok açıdan yenilik sağlayarak, şirketlerin gelişiminde olumlu rol oynayacağı öngörülmektedir.

Facebook’un 2012 yılından beri patent başvurusunda bulunduğu algoritmalara bakıldığında, kişilerin paylaşımlarından; cinsiyetlerini, siyasi görüşlerini, medeni durumları gibi tahminlerde bulunabiliyordu. Google üzerinden de görülebilen bu patent başvurusu incelendiğinde günümüz teknoloji dünyasını olumlu yönde etkileyeceği düşünülmektedir.

İstediğiniz ve hedef kitlenize uygun sitelerde en uygun maliyetlerle yerinizi alın.

TEKLİF ALIN
sempublic - dijital pazarlama ajansı sempublic - dijital pazarlama ajansı