Blog

  • Anasayfa
  • Evden Çalışacaklara Birkaç Tavsiye
Evden Çalışacaklara Birkaç Tavsiye

Evden Çalışacaklara Birkaç Tavsiye

Salgın nedeniyle kendi kendimizi karantinaya aldığımız şu günlerde pek çok firma çalışanlarının mümkün olduğunca ofise gelmemelerine, evden çalışmalarına karar verdi. İlk bakışta tüm gün bilgisayar başında çalışanlar için ofiste ya da evde çalışmanın bir farkı yokmuş gibi görünse de, eğer alışık değilseniz ev ortamında çalışmanın bazı zorlukları bulunuyor. Örneğin; işe konsantre olamama, dikkat dağınıklığı, çalışma zamanını ayarlayamama gibi problemler. Bu yüzden sizinle evdeyken de ofisteymiş gibi verimli çalışabilmeniz için birkaç ipucu paylaşmak istedik.

Çalışma Alanınızı Belirleyin

Normalde her sabah işe gittiğinizde çalışacağınız alan, ofis, masa bellidir. Kendi masanıza oturduğunuzda zihnen iş ortamına girer ve işinize konsantre olursunuz. Evden çalışmaya başladığınızda yaşayacağınız en büyük problemlerden birisi belirli bir çalışma alanının olmamasıdır. Bu sorunu aşmak için kendinize evde bir çalışma alanı belirleyin. Evin bir odasında kendinize bir masa seçin ve bu alanı ofis gibi düşünün. Hatta ofisteki masanızda olduğu gibi bir iki dekoratif eşya, mesela ailenizin bir fotoğrafını yerleştirebilirsiniz. Çalışma alanını belirlemenin yanı sıra bir de çalışmayacağınız alanları belirleyin. Mesela, yatak odasına ya da dinlenmek için seçtiğiniz bir alana kesinlikle bilgisayarınızı götürmeyin. Böylece bir molavermek için dinlenme alanına geçtiğinizde, aklınızda iş olmaz ve tam anlamıyla kendinize zaman ayırıp dinlenebilirsiniz.

Video Konferans Kullanın

Normalde çalıştığınız iş yerinde haftada bir ya da iş yoğunluğuna göre 2-3 günde bir toplantı yapıyor olabilirsiniz. Tabii ki evden çalıştığınızda da bu toplantıların yapılması gerekecek. Bu durumda Skype ya da Google Hangouts gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Eğer evinizdeki internet bağlantısı çok hızlı değilse ya da kotalıysa, video çözünürlüğünü düşürebilir veya videoyu tamamen kapatıp sesli konferans yapabilirsiniz. Ayrıca görüntülü görüşmeler sadece işlerin yürütülmesi için değil, eve kapandığımız şu günlerde arkadaşlarımızla ve ailemizle görüşerek moral depolamamız için de faydalıdır.

Tarayıcı Sekmelerini Azaltın

Eğer işinizi internet üzerinden yürütüyorsanız büyük ihtimalle gün boyu internet tarayıcınızda pek çok sekme açık oluyordur. Çok fazla sekme demek, dikkatimizi dağıtacak çok fazla şey demektir. Evde çalışırken konsantrasyonunuzu korumak için mümkün olduğunca az sekme, hatta bir seferde bir sekme, açık tutmaya çalışın. Farklı işler üzerinde eş zamanlı değil, sırayla çalışmanız sizin için daha basit ve verimli olacaktır.

Ofis Rutinlerinizi Koruyun

Herkesin hayalindeki evden çalışma fikri aşağı yukarı birbirine benzer. Sabah istediği saatte kalkmak, rahat pijamalarını hiç çıkarmamak, bilgisayarıyla yatakta uzanıp çalışmak gibi...
Bunlar işe odaklanmanızı engelleyecek en temel faktörlerdir. Zihninizi işe odaklamak için sabahları aynı saatte kalkın, işe gidecekmiş gibi giyinin, kahvaltınızı yapın ve çalışmak için belirlediğiniz alana geçin. Belki ofisteki gibi takım elbise giymenize gerek yok ama üzerinizde pijamalarınız varken işe odaklanmanız çok zor olacaktır.

Evden Çalışmak Tüm Gün Çalışmak Değildir

Evden çalışmanın bir avantajı, iş yerine giderken yolda geçirilen süreyi size kazandırmasıdır çünkü eviniz aynı zamanda iş yeriniz olur. Ancak bu evde olduğunuz her an çalışacağınız anlamına gelmez. Çalışacağınız saatleri belirlemelisiniz ve kendi oluşturduğunuz bu çalışma takvimine sadık kalmalısınız. İş takviminize uymak, çalıştığınız ve çalışmadığınız saatleri birbirinden ayırmak, motivasyonunuzu ve veriminizi artıracaktır. Tabii çalışma saatlerinizi ofis arkadaşlarınızla da paylaşarak, onların da sizi iş saati dışında rahatsız etmesini engelleyebilirsiniz.

Bizim home-office çalışanlar için hazırladığımız ipuçları bunlar. Eğer sizin de evde çalışırken verimliliğinizi artırmak için kullandığınız taktikleriniz varsa, bizimle paylaşın. Herkes faydalansın.

İstediğiniz ve hedef kitlenize uygun sitelerde en uygun maliyetlerle yerinizi alın.

TEKLİF ALIN
sempublic - dijital pazarlama ajansı sempublic - dijital pazarlama ajansı