Blog

  • Anasayfa
  • Doğal Trafiğiniz Aniden Düştüğünde Yapmanız Gerekenler
Doğal Trafiğiniz Aniden Düştüğünde Yapmanız Gerekenler

Doğal Trafiğiniz Aniden Düştüğünde Yapmanız Gerekenler

Bir web site sahibi veya içerik pazarlamacıysanız bu durumu daha önce yaşamışsınızdır. Organik trafiğiniz aniden düşebilir ve ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu durumu açıklayamayabilirsiniz. Bu kriz anında yapmanız gereken şey panik halinizi bırakıp kontrol listesindeki “6” başlığı uygulamak.

Google Search Console

Web sitenizin organik trafiğini ve sitenizde oluşan herhangi bir durumu size açıklayabilecek olan otomatik bir başlangıç adımıdır. Search Console’u kullanarak Google’dan gelen mesajlarınızı bulabilir, sitenize bağlanan dahili ve harici sayfaları listeleyebilir ve site hatalarını tespit edebilirsiniz. Bu sayede trafiğinizin düşüş başlangıcını tespit edip, önleminizi alabilirsiniz.

İzleme Kodu

Web sitenizde güvenilmez verilerin olması sitenizin trafiğinin düşmesindeki başlıca nedenlerden biridir. Web sitesi kodunuzda yapılan değişiklikler izleme kodu için sorun oluşturabilir ve Analytics raporlarında sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumu önlemek için izleme kodunuzu iki kez kontrol edin.

Google Algoritması Değişiklikleri

Google'ın algoritmalarını günde bir kereden fazla değiştirmesi SEO için önemlidir. Yapılan değişiklikler arama sıralamanızı ve trafiğinizi doğrudan etkilemektedir. Bu yüzden SEO ile ilgili gelişmelerden her zaman haberdar olmanız gerekiyor. Böylece bu algoritma güncellemelerini görebiliyorsunuz ya da piyasaya sürüldükten sonra ne yapacağınızı belirleyebiliyorsunuz.

Link Sorunları

Web sitenizin trafiğinin düşme nedenlerinden biri de sitenizin bağlantılarınızı kaybetmesi olabilir. Bu yönlendirme trafiğinin doğrudan zararını görüyor olabilirsiniz. Bağlantılarınız kaybolduğunda Google web sitenizin trafiğinin düştüğünü ve artık sizin yetkili olmadığınızı söyler ve daha düşük sıralamada yer alırsınız. Bu durumu yaşamamak için bağlantılarınızı güncel olarak takip etmelisiniz.

Yeniden Site Tasarlama/Geçiş Sorunları

Web siteniz yeniden tasarlandıysa veya geçiş yapıldıysa trafiğinin düşmesi olası bir durumdur. Bu süreçte trafiğinizin düşmesiyle ilgili yanlış bir şey olup olmadığını ve optimize edilmediğini kontrol etmelisiniz.

Diğer bir nokta ise sayfanızın açılış hızı, mobil cihazlarda açılış hızı sıralama faktörüdür. Yani yavaş açılan bir site düşük sıralamalar ve trafik oluşturur.

Sitenizde ters gidebilecek bazı konular;

Servis kesintileri Başarısız yönlendirme uygulamaları İçerik veya meta veri kaybı Link ve görüntü kaybı İç bağlantı kaybı Bilgi değişiklikler İçeriğinizin Kalitesi

Sitenizdeki trafiği etkileyen en önemli konu içeriğinizin kalitesidir. “Panda” kötü içerikli sitelerin arama sonuçlarında görünmesini engeller. İçeriğinizin doğru, özgün ve anlaşılır yani kaliteli olması arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlar. Bu sayede yüksek trafik alırsınız. Kolayca gezilebilir ve okunabilir içerikler tasarlayın.

Kontrol listenizi inceleyip web sitenizi kolayca iyileştirebilirsiniz.

İstediğiniz ve hedef kitlenize uygun sitelerde en uygun maliyetlerle yerinizi alın.

TEKLİF ALIN
sempublic - dijital pazarlama ajansı sempublic - dijital pazarlama ajansı