Blog

  • Anasayfa
  • 2019’da E-ticaret Sosyal Ticarete Evrildi
2019’da E-ticaret Sosyal Ticarete Evrildi

2019’da E-ticaret Sosyal Ticarete Evrildi

Markalar yeni ürünleri, kampanyaları hakkında bilgileri sosyal medya üzerinden paylaşıyor. Sosyal medya reklamları ile yeni tüketicilere ulaşılıyor. Marka sadakati yaratmak ve sürdürmek adına çeşitli uygulamalar yapılıyor. Peki, tüm bu çalışmaların nihai amacı olan satış neden sosyal medya üzerinden yapılmasın? Burada bahsettiğimiz, sosyal medya hesabından e-satış sitesine yönlendirmek değil, doğrudan sosyal medya platformu içinde alışveriş olanağı. 2019 yılı bu açıdan çok heyecan verici bir yıl oldu. Hemen hemen tüm sosyal medya platformları alışveriş özelliklerini test etmeye başladı.

Instagram: Mart ayında Checkout özelliğinin betasını yayınladı. Nisan ayında ürün etiketlenmiş gönderileri görmeye başladık. Mayıs ayında da Keşfet bölümünde alışveriş gönderilerini görmeye başladık. Şimdilik her işletme için aktif olmasa da yakın zamanda herkese açık olacağı kesin.

Facebook: Kasım ayında Facebook Pay ödeme yöntemi tanıtıldı. Şu sıralar Facebook Pay geliştirilmeye devam ediyor.

WhatsApp: İşletmeler için geliştirilmiş olan WhatsApp Business'a Katalog özelliği geldi. Bu özellikle firmalar ürünlerinin özellikleri ve fiyatını müşterileriyle daha kolay ve etkili biçimde paylaşabiliyorlar.

Pinterest: Özellikle tasarım ürünleri üreten ve satan firmalar için hedef kitlelerine ulaşmada çok etkin olan Pinterest de uygulama içi satın alma özelliğini Eylül ayında yayınladı ve İngiltere, Brezilya, Almanya, Japonya gibi ülkelerde kullanıma açıldı. Bu özelliği kullanan markaların profillerinde Mağaza sekmesi yer alıyor.Çok yakında bu özelliğin de dünya geneline yayılması muhtemel.

TikTok: Son yılların en hızlı yükselen, adeta sosyal medyanın yıldızı olan TikTok da sosyal alışveriş pastasından payını almaya niyetli. Kasım ayında alışveriş yapılabilir influencer videolarının testlerine başlanmış.

Snapchat: Şimdilik az sayıda influencer'ın kullanabildiği uygulama içi mağaza özelliğinin yanı sıra adidas ile iş birliği yaparak satın alma özellikleri bulunan bir oyun yayınladı.

Elbette, sosyal alışveriş ya da satın alınabilir/alışveriş yapılabilir içerikler konusu burada kalmayacak. Sosyal medya platformları yukarıdaki özellikleri tüm dünyadaki işletmeler için genişletmesinin yanı sıra mevcut özelliklerine de her gün bir yenisini ekleyerek rakip platformların önüne geçemeye çalışacaklar.
Buradaki olasılıklar hem markalar hem tüketiciler hem de influencer'lar için pek çok fırsat içeriyor. Bu konudaki gelişmeleri takip edip sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Siz de fırsatları kaçırmak istemiyorsanız bizi takip edin.

İstediğiniz ve hedef kitlenize uygun sitelerde en uygun maliyetlerle yerinizi alın.

TEKLİF ALIN
sempublic - dijital pazarlama ajansı sempublic - dijital pazarlama ajansı